Boekenpresentatie “in Angst en Ballingschap”

Home » Nieuws » Boekenpresentatie “in Angst en Ballingschap”

Een stad op drift, een land in beweging
Door Frits Kool

In de Tweede Wereldoorlog werd Den Helder met 117 bombardementen de meest gebombardeerde stad van Nederland. De enorme verwoestingen en de sloop van een hele stadswijk dwong tienduizenden inwoners tot een exodus. Van de 37.000 mensen die er woonden, waren er in 1945 nog maar 7.000 over.

In het boek ‘In Angst en Ballingschap’ vertellen twintig Helderse vluchtelingen – toen jong, nu op leeftijd – hun aangrijpende verhalen. Zij zagen de bommen vallen, verlieten hun stad en moesten elders een nieuw bestaan opbouwen, vaak bij vreemden. Hun verhalen zijn doordrenkt van geloof en solidariteit. Hoe vonden zij onderdak, werk, voedsel en houvast? Hoe kwamen zij terecht in Spierdijk, Arnhem, Groote Keeten, Hasselt, Broek op Langedijk, Sneek, Obdam of Baarn? Waren ze daar wel veilig?

Deze getuigenissen verbinden ons met de actualiteit van vandaag: gezinnen op de vlucht uit Oekraïne, Gaza en andere conflictgebieden. Dit boek biedt een bijzonder perspectief op verlies, veerkracht en menselijkheid – zowel toen als nu.

De boekpresentatie vindt plaats op donderdag 19 maart 2026 om 16.00 uur in Bibliotheek School 7, Keizersgracht 94, Den Helder. Het 1ste exemplaar van dit boek zal worden aangeboden aan de burgemeester van Den Helder, dhr. J.A. de Boer. Het programma omvat een toelichting op het ontstaan van het boek, een ontmoeting met ooggetuigen, filmfragmenten uit de Tweede Wereldoorlog en een muzikale omlijsting door Caroline Ansink. Bij binnenkomst is er koffie of thee en een versnapering. Na afloop is er een drankje en gelegenheid tot ontmoeting en het aanschaffen en laten signeren van het boek.

Een korte introductie op de boekpresentatie is te zien via https://youtu.be/xHTJQupcVHw

U kunt zich vóór 14 maart a.s. aanmelden, onder opgave van het aantal personen via:

E-mail: kzd@wxs.nl
Signal of WhatsApp: 06-51788881